Tasarım Merkezi

Renklerin Dili

Renklerin insan üzerindeki etkileri, ruh ve sinir hastalıkları başta olmak üzere, çeşitli hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaktadır.

SARI: Psikolojik olarak hızlı olma duygusunu da getirir. Bu nedenle oto galeriler ya da oto kiralama firmaları için çok uygun bir renktir. Sarının bazı tonları sinirlilik yaratabilir. Agresif bir ruh hali oluşmaması için okullarda da sarı tercih edilmemelidir. Bir mekanda sarı kullanılacaksa da parlak sarılar yerine her zaman daha yumuşak tonlar tercih edilmelidir. Bronz sarı parayı çağrıştırsa da sarının yarattığı geçicilik duygusu nedeniyle bankalarda da tercih edilmemelidir. Sarı hırs ve başarıyı da beraberinde getiren bir renktir. Ustaca bir fikirle kullanıldığı taktirde iş yerleri birçok olumlu faydasını görecektir.

MAVİ: İç dinginliği, sevgi, huzur,sakinlik ve barış duygularını pekiştirir. Hastanelerde açık tonları mutlaka kullanılmalıdır. Gözü ve ruhu dinlendirici bir etkiye sahiptir. Okullarda öğrencilerin sakin olması için mavi kullanılır; ancak yaygın olarak yapılan bir hata vardır ki sınıfların mavi renge boyanması, öğrenciyi sakinleştirirken dikkat süreleri kısa olan gençlerin uykularının gelmesine neden olur. Sınıf dışında koridorlarda ya da bahçede mavi renge ağırlık verilmesi gerekmektedir. Mavi sağlığı simgeler ve yemek yeme hissini azaltır bu nedenle restoranlarda mavi renk pek tercih edilmez.

LACİVERT: Bu renk sezgilerin artmasına, kararları kolaylaştırmaya etkilidir. Mavinin koyu bir tonu olan lacivert insanlarda sonsuzluk duygusunu uyandırır. Düşüncenin rengi olarak kabul edilir. Kişiler için otorite ve sonsuzluk sembolüdür.

KIRMIZI: Kırmızı her zaman gençliğin ruh halini anlatan bir renktir. . Canlandırıcı etkisi var. Motivasyonu, enerji, coşku ve yaşama sevincini, sıcaklık ve aşk duygularını, kan basıncını ve vücut ısısını harekete geçirir. Bol enerji, az uyku, hızlı karar verme ve çok yemek yeme… fast food restoranlarında, yemek sektörü çalışanlarının kıyafetlerinde iştah açıcı renk olarak kırmızı tercih edilir. Çoğunlukla gençlerin gittiği mekanlarda kırmızıyı kullanabiliriz. Ancak dikkat gerektiren ve sakin yapılan işlerde çalışan insanları kırmızı bir mekanda çalıştırmamak gerekir.

YEŞİL: Doğanın rengidir, güven verir. Paylaşma, cömertlik, huzur, istikrar, sakinlik, zihinsel ve duygusal benlikte etkin. Sınıf duvarlarında açık tonları kullanılabilir. Hastanelerde mavi ile birlikte yeşil kullanılabilir. Para hesabı yapılan, dikkat ve dinginlik gerektiren mekanlarda, doğayı ve bitkileri simgeleyen mekanlarda, manavlarda, dini duyguların yaşandığı alanlarda yeşil renk kullanılabilir.