Bebek Odası Tasarlarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çoğu anne ve baba, bebekleri dünyaya gelmeden; bebek odası başta olmak üzere eşyalarını, bebek arabasını, giysilerini kısacası bebeğin ihtiyaç duyacağı pek çok şeyi hazırlar.

10.11.2018

Peki "Bebek Odası" hazırlarken nelere dikkat etmek gerekir! Hadi gelin bu zorlu ve bir o kadar eğlenceli süreci beraber keşfedelim..

Öncelikle evinizin en güzel odalarından birini bebeğinize ayırmalısınız, odanızın güneş alıyor olması bebeğin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir.

Bebek odası, sizin odanıza en yakın oda olmalıdır. Ses ve gürültüden uzak ve düzenli havalandırabileceğiniz bir penceresi olmalıdır. Burada bahsettiğimiz detaylar bebeğinizin güvenliği, rahatı ve sağlıklı gelişimi için gereklidir...

Diğer önemli detayımız ise odanızın büyüklüğüne göre mobilya seçimidir. Uygun kullanım alanı yaratacak ve odanızı çok doldurmayacak mobilyaları seçmeniz tavsiyemizdir. Burada uygun olan; birçok eşyasını muhafaza edebileceğiniz geniş bir dolap, rahatça uyuyabileceği bir bebek yatağı ve alt değiştirme gibi ihtiyaçları rahatlıkla gerçekleştirebileceğiniz eşya gruplarını tercih etmenizdir.

Ayrıca modüler mobilyaları tercih etmeniz, ilerleyen yıllar için çocuğunuza kolaylık sağlayacaktır.

Mobilyaların üzerinde kolayca çıkabilen küçük parçalar ve yapıştırmaların olmaması önemlidir. Bebeğiniz hareketli bir döneme geçtiğinde tehlikeli cisimleri yutma gibi problemlerle karşılaşmamak için önleminizi başta almanızda fayda var.

Seçeceğiniz renkler, modeller ve mobilyaların biçimi çok önemlidir. Çok renkli olup bebeğin dikkatini sürekli olarak dağıtacak mobilyalar onun yorulmasına neden olur. Tercihiniz mümkün oldukça odayı ferahlatacak pastel renklerden yana olmalıdır. Hazırladığınız oda yerleşimi ve seçtiğiniz mobilyalar bebeğinizin rahat ve sakinkalmasına yardım edecek düzen ve renklerde olmalıdır.

Unutmayınız ki onun en önemli yılları, bu oda içerisinde şekillenecek...

İlk yıllarda bebeklerin anne ile yakın temasa çok ihtiyacı vardır. Bu nedenle bebek odasında anne ile bebeğin birlikte vakit geçirebileceği bir emzirme koltuğu konulabilir. Tabi ki uygun bir alan var ise!

Odanızda kullanacağınız raflar, bebeğinizin yetişemeyeceği ve sizin de kolaylıkla kullanabileceğiniz özellikte olmalıdır. Günlük ihtiyaçlarınızda rahatlıkla kullanabileceğiniz ve düşmelere karşı bebeğinizin yatak kısmına yakın olmayan bölümleri tercih etmelisiniz.

Oda tasarımınızda oyuncak seçerken, bebeğin yaşına uygun ve özellikle bebeğin dikkatini "eğlenceli" bir biçimde çeken oyuncaklar tercih edilmelidir. Mesela müzik çalan, hareket edebilen oyuncaklar, çıngırak ve dönenceler bu konuda doğru tercih olabilir. Ayrıca küçük boyutta tehlike yaratabilecek oyuncaklara dikkat etmelisiniz. Bu tercihlerin bebeğiniz büyüdükçe değişeceğini unutmamalısınız.


Bebeğinizin odasında olması gereken özellikleri kısaca aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.


  • Gün ışığını doğrudan alan bir oda olmalı

  • Kolay havalandırılabilmeli

  • Odayı çok doldurmayan mobilyalar seçilmeli

  • Kullanışlı ve işlevsel bir oda olmalı

  • Kolay sökülemeyen tehlikesiz parçalardan oluşmalı

  • Sağlıklı malzemelerden üretilmeli

  • Renk çeşitliliği açısından pastel tonlar tercih edilmeli

  • Tehlike yaratmayacak güvenli hatlardan oluşmalı

  • Geliştirilebilir modüler mobilyalar kullanılmalı